fbpx

Komunikat specjalny dla koleżanek i kolegów po piórze. Mam dla was prezent. Jakiś czas temu pisałem o zrealizowanym marzeniu, czyli podpisaniu umowy na wydanie powieści. Prace w wydawnictwie powoli trwają, może pod koniec roku książka ujrzy światło dzienne. Jednak zanim mogłem cieszyć się tym faktem, stanąłem przed dylematem, z jakim styka się większość autorów, skończeniu pisania swojej powieści – gdzie wysłać książkę?

Nie znalazłem w Internecie żadnego portalu, bloga itp., który gromadziłby w jednym miejscu podstawowe informacje o wielu wydawnictwach, przydatne do poszukiwań tych najbardziej wpisujących się w gatunek powieści, jaką zamierzamy opublikować. Nie trzeba przypominać, jak ważną sprawą dla debiutanta jest odpowiedni wybór wydawnictwa, tak aby już na starcie nie strzelić samobója; żaden redaktor nie chce tracić czasu na lekturę powieści fantasy, jeśli zajmuje się reportażami. To oczywiste. Musiałem spędzić naprawdę sporo czasu na sprofilowaniu danego wydawnictwa i odnalezieniu dodatkowych informacji przydatnych dla autora, czyli wymagań w kwestii przesyłania propozycji wydawniczych. Niektóre wydawnictwa nadal preferują wydruk przesłany pocztą tradycyjną, inne mają szczególne oczekiwania odnośnie formatowania tekstu oraz rozszerzeń plików, jakie muszą zostać załączone. Uznałem, że jeśli zrobiłem w tym temacie odpowiedni research, szkoda aby godziny przeglądania stron wydawców i notowania różnych szczegółów poszły na marne i tym samym, nikt oprócz mnie nie mógłby skorzystać z zebranych danych. Przygotowałem więc zbiorczy dokument, w którym autor beletrystyki znajdzie najpotrzebniejsze informacje przed wysłaniem swojej powieści w eter, czyli profil wydawniczy i szczegółowe wskazówki odnośnie propozycji wydawniczych. Skupiłem się na literaturze popularnej (dla tych co lubią te podziały), gatunkach takich jak: kryminał, horror, thriller, SF, fantasy i powieściach obyczajowych. Wiele z przeglądanych wydawnictw ma w swoim programie ofertę fantastyki, ale wyłącznie tłumaczeń anglojęzycznych powieści. Tych nie brałem pod uwagę. Wybrałem wydawnictwa, które stawiają w danym gatunku na polską literaturę. Niektóre z nich, poza ogólnym adresem kontaktowym, nie podają żadnych szczegółów współpracy, jeszcze inne wręcz proszą o… nieprzysyłanie propozycji wydawniczych [sic!]. Każde wydawnictwo jest podlinkowane, link powinien przenieść na stronę z dokładnymi informacjami. Niektóre lądują na stronie głównej, jeśli wydawnictwo nie udziela dodatkowych informacji.

Wszystko w jednym miejscu. Zapraszam do pobierania pliku PDF poniżej. Mam nadzieję, że skorzystasz z tej publikacji i za jakiś czas również otrzymasz radosnego maila z decyzją o wydaniu książki. Zaoszczędzisz czas, który możesz poświęcić na przykład…  na pisanie kolejnej powieści 🙂 Jeżeli spodobało ci się to zestawienie, polub proszę mój fanpage www.facebook.pl/jacekpiekielko lub zostaw maila w newsletterze na www.jacekpiekielko.pl. Zamierzam niebawem podzielić się innymi materiałami dotyczącymi pisania. Będziemy w kontakcie. Cześć!

→Profile wydawnictw stan na 17 czerwca 2016←