fbpx

Nie dzieliłem się jeszcze wrażeniami z udziału w MFK 2015 we Wrocławiu. Oprócz warsztatów literackich oraz licznych wykładów i spotkań autorskich istotne były kuluarowe rozmowy z pisarzami oraz nieocenione dyskusje z innymi uczestnikami warsztatów trwające do późnej nocy w Literatce, klimatycznym pubie ulokowanym przy rynku, gdzie można nieoczekiwanie natknąć się na wielu znanych twórców. Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja spotkać ponownie tych wspaniałych, pełnych pasji ludzi, którym życzę spełnienia literackich marzeń! W tym roku regułą konkursu było napisanie opowiadania według ściśle określonych reguł „locked room”, czyli zagadki zamkniętego pokoju, które potem omawialiśmy wspólnie z czołowymi polskimi autorami kryminałów: Katarzyną Bondą, Mariuszem Czubajem i Marcinem Wrońskim. Trafiłem do grupy Marcina Wrońskiego, który w interesujący sposób dzielił się z nami tajnikami pisarskiego rzemiosła, kładąc nacisk na precyzyjnie skonstruowany plan powieści, który należy stworzyć, zanim usiądzie się do pisania. Spróbuję wcielić w życie jego naukę przy okazji pisania kolejnej książki.

Miałem okazję pogadać z moim ulubionym autorem kryminałów Mariuszem Czubajem, podzielić się wrażeniami z lektury jego ostatniej powieści „Piąty Beatles” i podyskutować o rynku książki. Kibicowałem mu również w Pojedynku Grafomanów  – podczas którego dwaj autorzy, Czubaj i Miłoszewski wytykali sobie wzajemnie najgorsze, najbardziej kiczowate fragmenty ze swojej prozy; było naprawdę śmiesznie! Polecam obejrzeć, zwłaszcza czytelnikom ich książek: Pojedynek Grafomanów – youtube

Docelowo nagrodzone opowiadania mają zostać wydane w pokonkursowej antologii. Na razie pozostaje czekać i trzymać kciuki, by doszło do publikacji.

Miałem okazję posłuchać również ciekawego wykładu Martina Solaresa, meksykańskiego pisarza, krytyka literackiego, który opowiadał o metodzie rysowania powieści przy okazji teoretycznoliterackich rozważań. Solares twierdzi, że każdą powieść można narysować! Są książki ławice, są rekiny, ośmiornice i wieloryby 🙂 i każda z nich ma inną strukturę i inaczej działa na odbiorcę. Interesująca teoria według której można pisać interpretacje tekstów.

DSC_0415

Poniżej zamieszczam jeszcze kilka zdjęć z imprezy MFK.

 DSC_0410DSC_0426DSC_0414

DSC_0424